Gastekursus
En grundig introduktion til sejlerkulturen

Med dette kursus kan du få en god basisuddannelse, som danner det teoretiske og kulturelle grundlag for den praktiske oplæring på dækket. Samtidig er kursus en solid forskole til duelighedsuddannelsen.

Fartøjer og skippere er meget forskellige, så jeg har bestræbt mig på, at give en bred orientering i dækshøjde. Nogle skippere vil mene, at jeg er lidt for skrap, andre at jeg er lidt for slap, men sådan er vilkårene hvis man laver et introduktionskursus til en traditionsrig kultur.

Personligt er jeg yachtskipper af 1. grad, og har sejlet siden barndommen, heraf 10 år med sønæringsbevis, som fuldtids-skipper på fartøjer i international fart. Det vigtigste sikkerhedsudstyr ombord, er min besætnings erfaring og viden. Gode skippere yder derfor også en indsats for, at udvikle sin besætnings kompetencer løbende.

Mine ærede skipper-kolleger bedes skrive en e-mail til mig, hvis der er noget i dette kursus, der kan gøres bedre.

 

 

Glade sejlerhilsner :-)
Benjamin Kristensen,
redaktionen@duelighed.dk

 

 

 

 


Klik på "Modul 1" for at komme i gang, og lad være med at springe rundt i rækkefølgen.

Modul 1
Ansvar og pligt
Vælg din skipper med omhu
Lidt om kommunikation ombord
Retninger fra et skib

Modul 2
Dine forberedelser til sejlturen
Sikkerheden ombord
Håndtering af affald til søs
Fortæl skipper hvad du observerer

Modul 3
De mest almindelige maritime udtryk

Modul 4
Fritidsskibets konstruktion

Modul 5
Det mest almindelige udstyr på motor- og sejlbåde

Modul 6
Sejlskibets rig og udstyr

Modul 7
Fagudtryk ombord på sejlskibe

Modul 8
Tovværk, knob og stik


Tag gaste-prøven, og få kursusbevis.

Medlemmer af Duelighedsklubben kan få udstedt bevis for, at have gennemført teoretisk kompetencekursus for gaster på fritidsskibe. Dette kræver at man, efter at have øvet sig grundigt i alle 8 moduler ovenfor, består en prøve hjemme ved computeren, sender os navn og adresse samt pasfoto, og så selvfølgelig har betalt sit kontingent.

Klik her for at komme til prøve.

 

Udstedte kursusbeviser:


Liann Østergaard Poulsen
Arden

Klaus Kjær
Rønne
   

Preben Jensen
Esbjerg V

Leif Skaaning
Ringsted

Casper Zarp Riberholdt
Ringsted

Ole Hansen
Slagelse

Anders Nørgaard
Middelfart

Tommaso Crovato
Aarhus V

Thure Halskov
Rønne

Kasper Stotz
Bagsværd

Alberte Hejlesen
Hjørring

John Bach Thygesen
Ølgod

Rene Poulsen
Arden

Jette Hangaard Olesen
Skjern

Anders Nyholm
Roskilde

Troels Borum
Valby

Katrine Nyholm
Roskilde

Klaus Peter Caspersen
Fåborg

Max Pedersen
Odense M


Jan kjeldsen
Orø


Peter Riis Hansen
Fredericia

Søren Dalsgaard Madsen
Esbjerg V

Mikael Stanley Laursen
Malling


Jonas Borup
København S


Anette Nyeboe
Skørping

Henrik Kildegaar
Skørping

Søren Kjeldsen
Kastrup

Steen Jørgensen
Helsingør

Stig Thestrup-Jørgensen
Kalundborg

Peter Sperling
Aalborg SØ

Jan Thulstrup Hansen
Gelsted

Ida Exner
Gentofte

Jimi Lau Andersen
Storvorde

Henrik Benn
Slangerup

Klaus W. Hoff
Gråsten

Jens Kjartan Mogensen
København N

Tom Langballe Christensen
Herlev

Henrik Stennow Larsen
Græsted

Christian Petersson
Glumsø

Palle Lauritsen
Hvidovre

Kim Præstekjær
Værløse

Laura Haaber Ihle
Berlin

Brian Kjær Christiansen
Nykøbing Falster

Osvald Vilhelm Heding Madsen
Horsens

Peter Lykkehøj Kristensen
Nørresundby

Ida Handberg
Aarhus C

Kåre Buch Petersen
Brønshøj

Wivian Rantoft
Horsens

Karina Brandt Pedersen
Greve

Peter Berg Nellemann
Bagsværd

Brian Thomsen
Frederikshavn

Robert Kosiara-Pedersen
Greve

Henrik Nysted
Frederiksberg C

Torben Dehn
Smørum


René Gerlach
Uldum


Stine Knudsen
Nyborg

Brian Nielsen
Skive

Lars Yderholm
Viby J

Lars Hjørnholm
Herning

Frederik Engelbrecht
Hedehusene

Magna Mose Mailun
Valby

Rikke Kammersgaard Nysted
Frederiksberg

Stinne Grann Madsen
Årslev

Emil Skovgaard
Toreby

Torben B. Rasmussen
Kastrup

Klaus Rasmussen
Horsens

Rebecca Mølgaard Sommer
København N

Lars Ole Kjær
Gedved

Martina Ravn
Lund, Sverige

Tommy Jozefowicz
Sønderborg

Charlotte Wittchen Bruhn
Værløse

Mads Kærsgaard Sørensen
Sæby

Gunnar Jeppe
Vordingborg.

Bjarne Skov Nielsen
Vanløse

Henrik Pedersen
Ballerup

Anne Kringelum
Ballerup

Pelle Carlsen Mohr
Holte

Steen Blaafalk
Vedbæk

Jan Nikolaj Jensen
Fanø

Nicklas Chakravarty
Frederiksberg

Steffen Nyeland
Herlufmagle

Sarah Emanuel
Hørsholm

Kenny Toft-Jensen
Egernsund

Philip C. L. Langelund
København Ø

Louie Lucas Bisgaard Nyeland
Næstved


Stephan Espensen
København V

Thomas Henckel
Nykøbing F.

Helle Ipsen
Svendborg

Kenneth Hansen
Haslev

Regitze Andersen
København SV

Gerrard Starr
København NV

Jørn Gilreiner
Næstved

Nicolaj Sørensen
Jystrup


Carsten Hjort
København N


Morten Møller
København K

Mette Regitse Slott Gilreiner
Næstved

Søren Nørgaard
Sunds

Morten Tidemand
Lyngby

Thomas Paluszewski Jensen
Langå

Anja Sørensen
Ølstykke

Michael Anthonisen
Gedser

Janne Bech Jensen Toft
Rødvig

Kenni Bech Jensen Toft
Rødvig

Morten Lambæk Jensen
Strøby Egede

Peter Eistrup
Aalborg

Rasmus Lyhne Herling
Odense C.

Jonas Blomquist Jørgensen
København NV

Anja Prisskov Lundsgaard
Aalborg SV

Georg Lorentzen
Store Heddinge

Jørgen Krabbe
København NV

Kenneth Weigand
Tølløse

Dion Olsen
Gilleleje

Pippi Sprogøe
Rudkøbing

Mogens Rüdiger
Charlottenlund

Tove Kvist
Give

Flemming Vinterlie
Otterup

Ditte Bjerregaard
København S

Ole Larsen
Odense NV

Henrik Jørck Nielsen
Gilleleje

Jørn Aagaard Pedersen
Kastrup

Jakob Hjorth Jørgensen
Odder

Tom Rasmussen
Holbæk

Amanda Mølgaard Sommer
Frederiksberg C

David Wagner Reinhard
Nærum

Klaus Baltser
Næstved

Jørgen Louw-Pedersen
Haslev

Christina With
København Ø

Anders Andersen Krogsgård
Brønderslev

Søren Aggergaard Nielsen
Næstved

Peter Egegaard Nielsen
Ålsgåde

Guido Rigby
Ålestrup

Richard MacCormac
Hellerup

Asger Qvortrup
Højbjerg

Gustav E. Rasmussen
Solbjerg

Jon Floris
Aars

Gustav Undall-Behrend
Pandrup

Lars Rygaard
Køge

Peter Schmidt
Fanø

Brian Højgaard
Ikast

Thomas Knudsen
Kbh S

Niels Andersen
Viby

Jacob Nielsen Ludvigsen
Ølstykke

Vibeke Ankerstrøm
Nivå

Keld Jensen
Esbjerg

Uffe Bykær
Ishøj

Knud Houmøller Krog
Lystrup

Zacha Hansen Bode
Høje Taastrup

Uffe Jensen
Odense SV

Kim Brinkmann Larse
Brønderslev

Lars Nygaard
Rønne

Emil Nielsen Duran
Frederiksberg C

Kim Lars Dehn
Slangerup

Torben Almskou
Skanderborg

Thue Bjørn
Holbæk

Anja Betak
Holbæk

Glenn Mortensen
Fredericia

Torben Juul Larsen
Jyllinge

Sandra Iversen
Holstebro

Mikkel Vibe Poulsen
Svenstrup

Anders Frederik Gjesing
Næstved

Ryan Iversen
Ringkøbing

Lone Nielsen
Fredericia

Kristine Vestorp Larsen
Frederiksberg

Christian Poulsen
Frederiksberg


Nicklas Fagralid
Ålsgårde


Tina Brisson Fagralid
Ålsgårde

Kurt Henrik Sørensen
Skanderborg

Lars Buhl
Vejle

Kjeld Pedersen
Ebeltoft

Klaus Klausen
Vallensbæk

Kjeld Harkjær
København S


Jørgen Schwartz
Karlslunde


Thomas Iversen
København K

Morten Jeppesen

Aalborg

Kenneth Skipper Degnbolig
Hedensted

Peter Bybjerg Mortensen
Rødovre

Brian Groth
København S


Daniel Leinum
Tune

Bo Terp Møller
Herlev

Alex Klett
Kastrup

Kenneth Lyng
Langeskov


Sten Hylleborg Jørgensen 
Klampenborg


Lone Reinevald Broch
Vanløse

Jonatan Matthias Vinterbæk
Hørve

Mikkel Thrane
Vodskov

Naja Agnete Jørgensen
København N

Jimmy Madsen
Nykøbing Falster

Annette Vilen
Bagsværd

Peter Bytoft Nielsen
Houston, Texas

Henning Petersen
Sønderborg

Tine Buch Engelund
Kerteminde

Ulrik Kristiansen
Tyskland

Mike Danielsen
Aarhus C

Uffe Lund
Odense S

Simon Søndergaard
Kerteminde


Gynter Schneider
Nuussuaq


Keld Sørensen
Storvorde

Mogens Smerdel
Vejle Ø

Boy Schaller
Tjele

Mads Pedersen
Aarhus C.

Samuel Gustavsson
Slangerup

Simon Lyng
Silkeborg

Frank Pedersen
Jyllinge

Siv Bach
Tjele

Henrik Berner
Store Heddinge

Jany Johannsen
Kolding

Ulrik Haagensen
Korsør

Claus Lynggaard
Dragør

Henrik Kasnæs
Holstebro

Jack Agerskov
Silkeborg

Torben Krog
Aabybro

Claus Fredslund Andersen
Aalborg

Henning Damm
Nibe

Søren Klose
Skælskør

Claus Andersen
Ålsgårde

Anita Wøldike
Allinge

Klaus Hjerrild
Allinge

Poul-Erik Lykke Madsen
Ringsted

Kenneth Holmager
Aabybro

Per Cetti
Frederiksberg

Thomas Pedersen
Nykøbing Falster


Hanne Johannesen
Næstved


Marc Thuesen
Toreby

Simone Biørn Nielsen
Vanløse

Signe Juul
Kønehavn N

Merete Klinkvort
Svendborg

Bodil Frisch Henriksen
Svendborg

Erik Sørup Andersen
Humlebæk

Jens Wenzel Andreasen
Søborg

Thomas Ljungberg
Randers NØ

Lars Lauridsen
Vejle

Max Tronier Hansen
Virum

Tulle Kristine Lund Ernst
Kerteminde

Hanne Petersen
Esbjerg

Birger Ljungstrøm
Gedser

Palle Torben Sørensen
Sorø


Mohammed Mike Abidi
Dyssegård


Susanne Estrup
Hornbæk

Erik Vedsegaard
Hornbæk

Pernille Kingo Christensen
Roskilde

Kim Krogh
Silkeborg

Thomas Langton
Hadsten

Erla Smith
Jyderup

Claus Warming Ehmsen
Rødding

Kasper Østerberg
Næstved

Martin Løvenfald
Kastrup

Thomas Ingstrup
Brønderslev

Morten Nielsen
Værløse

Dan Engberg Christensen
Hobro

Lars Helveg
Slagelse

Jeppe Lajer
Købemhavn K

Dennis Hald Jensen
Korsør

Jørn Hald Madsen
Boeslunde

Claus Viberg
Nørresundby

Patrick Straumann
Gilleleje

Marie Sønderup
København N

Karina Kjeldsen
Orø

Tobias Kjeldsen
Orø

Vivian Havbæk Thomasen
Gedsted

Jes Havbæk Thomasen
Gedsted

Michael Østerberg Jakobsen
Nibe

Lasse Ostenfeldt Pedersen
Nyborg


Johnny Paulick
Trustrup


Lars Nielsen Gotsæd
Billund

Anita Lorenz-Lützhøft
København S

Mathias Sachse Skrubbeltrang
København NV

Oskar Elsvor Andersen
Valby

Martin Kildemand
Kastrup

Nicklas Møller Danholm
Snekkersten

Kim Hansen
Tappernøje

Klaus Preisler
Værløse

Katrine Sand Hansen
København S

Peter Laursen
Glostrup

Jesper Løvendahl Nielsen
Langå


Niels Petersen
Karrebæksminde


Philip Fobian
Espergærde

Henrik Rasch
Frederikshavn 

Anders Witzel
Valby

Søren Rossig Nielsen
Aars

Birgit Mølgaard Hansen
Aars

Poul Bork Thomsen
Silkeborg

Jens Søndergaard
Viborg


Mikael Pilegaard Jørgensen
Esbjerg N


Byrial Stagsted
Farsø


Svend  Ole Petersen Sand
Randers  SØ


Alfred Christoffersen
Videbæk

Jesper Asholt
Værløse

Thomas Frost
Asaa

Peik Kirkeby Hansen
Aalborg SØ

Ann Edsberg
Bogense

Jasper Vestorp Bos
København S

Sofia Hansen
Frederikssund


Robert Sadolin
Hørsholm

Henriette Jensen
Kalundborg

Camilla Sørensen
Frederikssund


Danny Knudsen
Gørding

Jan Andersen
Assens

Hans Peter Bent Conradsen
Odense N

Dennis Andersen
Hvidovre

Hanne Odgaard Rasmussen
Hornbæk

Bjarne Christiansen
Vanløse

Kurt Pedersen
København K

Per Obitsø
Køge

Rasmus Madsen
Odense

Alf Hansen
Aalborg SØ

Simon Holmgaard Mortensen
Gadbjerg

Anders Lapiki
Aalborg

Jens W. H. Jørgensen
Hvalsø

Andreas Schrøder
Gørlev

Simon Jæger Nielsen
Aarhus N

Else Høbye
Assens

Lars Thorstholm
København V

Hans Henrik G. Hougaard
Virum

Henrik Mose
Dalby

Claes Larsen
Hjortshøj

Karen Marie J.Thomsen
Fredericia

Anna-Marie Olesen
Hjortshøj

Margrethe Bennike
Aarhus C.

Elin Egholm Lyngsø
Herning

Charlotte Juhl
Vejle

Søren Skriver Worsøe
Bogø


Carsten Kristensen
Mariager

Natalie Johannsen
Odense C

Julian Jensen
København Ø

Lone Damsbo
Aarhus C

Henrik Nyland Henriksen
Odense C

Frank F. Tronier-Tober
Vojens

Inger Grund Petersen
Sæby


Michael Holm
Holstebro

Arnold Rasmussen
Aulum

Jørn Holger Madsen
København S

Jytte Schjødt Sørensen
Tranbjerg

Bent Jakob Hessellund
Odder

Michael Laurien
Egå

Benny Egebjerg Jacobsen
Vejle

Christophe Sawadogo
Burkina Faso

Karin Baum
Gråsten

Jesper Schüsler Wilson
Risskov

Louise Maj Nielsen
Aarhus C

Lars Skafte
Tune

Mads Roesen
Bagsværd

Peter Schjøtler
Hørsholm

Torben Vandborg
Gedser

Bo Holst Christiansen
Frederiksberg

Arne Rasmussen
Søborg

Birgitte Krustrup
Frederikssund


Kristian Venø
Esbjerg V


Henning Jensen
Faxe

Mathias Enghøj Lange
Frederiksberg

John Rasmussen
Hjørring

Morten Sarvig
Randers NØ

Per Thielsen Jensen
Christiansfeld

Thomas Munch
Kolding

Claus Kvist
Oksbøl

Richard Bayer
Hårlev

Rasmus Calmann
Hvalsø

Kristian Holm Nielsen
Jerslev J

Ulrikke Wenzel Hedegaard
Søborg

Bo Sonne Andersen
Ringsted


Anders Bonde B. Johansen
Skive

Lasse Rahbek Petersen
København N

Janne Uldal Rahbek
Holte

Leon Løth
Pandrup

Anders Kristensen
Vejle

Lars Koefoed
Højbjerg

Jimmi Færk Thomsen
Højslev

Jesper Knudsen
Broby

Helle Rosenkilde Thygesen
Broby

Martin Sørensen
Haslev

Philippe Muriset
Kerteminde

Jan Damgård
Esbjerg

Kim Ammonsen
Vodskov


Per Olsen
Glamsbjerg

Dan Schlosser
Valby

Henning Thomsen
Fredericia

Jesper Kristiansen
Vinderup

Per Bodholdt
Nordhavn

Erik Chistensen
Herning


Jakub Ivanci
Hjorring


Svend Speedtsberg
Risskov

Anne Sofie Kruse
Aarhus C


Juan Brage
Fredericia

Hans Hansen
Hjørring

Flemming Ebsen
Vejle

Torben Stæhr
Hirtshals

Bo Abildgren
Espergærde

Jørgen S. Kjølsen
København S

Ralf Beck Jørgensen
Silkeborg

David Høy
Brønshøj


Lui Bruggisser
Aarhus C

Marc Dalgas
Lyngby

Lars Hegndal
Sporup

Siri Bech Gregersen
København N

Kenneth Møller
Hillerød

Anne Ehlers
Aarhus V

Martin Lund Jensen
København V

John Ildved
Vordingborg

Ole Krabbe Olesen
Malling

Rúni Hansen
Højer

Marie Hegndal
Sporup

Jais Hammerlund
Trørød

Per Haxholm
Svinninge

Thomas Maagaard Christensen
Dronninglund

Kaj Amby
Vinderup

Jette Søndergaard Hansen
Næstved


Dennis Pietens
Vordingborg

Nicholas Andersen
Greve

Hans Fromberg Schmidt
Vordingborg

Torben Juul
Kastrup

Torben Klostergaard
Hornslet

Claus Sønderkjær
Herning

Ole Wang Lønbæk
Tjele

Lars Mosberg
Tommerup

Kenneth L. Pedersen
Helsinge


Anders Kongstad
København Ø


Christoph Capelle
Gentofte


Henrik Schrøder
Rødovre


Jørgen B. Thulstrup
Åbyhøj


Jesper Erik Sørensen
Brøndby Strand


Tai Kim Foo
Hillerød

Eva Kristensen
Vejle

Jan Zornig Andersen
Holstebro

Simon Peter Barnstein
Vanløse

Kim Johansen
Herning

Carsten Ellgaard Thomsen
Næstved

Rasmus Madsen
Esbjerg


Hans Kristensen
Roslev


Aase Laursen
Viborg

Johnny Sperling
Horsens


Niels Gerner Nielsen
Jerup


Jakob Bekhøi
Kokkedal

Lar
s Frydshøj
Høng

Julie Frydshøj
Høng

Jacob Fyhring Mortensen
Kbh V

Mette Due Nielsen
København NV

Joachim Birch Milan.
Frederiksværk

Mathias Rasmussen
København S

Sebastian Westerhoff
Viborg

Sabrina Strømsborg Larsen
Kolding

David Schleyer Nielsen
Hillerød

Bjarne Helstrup Warming
Frederiksværk

Anders Odaq Godbersen
Odense C

Laila Remdrup
Sorø

Jannick Groth
København k

John Højsgaard Hansen,
Pituffik

Thomas Jensen
Hals

Tina Birch,
Vinderup


Erik Hagen Jørgensen,
Gistrup

Ruben Hyldgård Rolighed,
Hobro

Bengt Ahlberg,
Farum

Inger Marie Hagen Haffgaard
Hammel

Kenneth Poulsen;
Kastrup

Karsten Poulsen;
København S

Preben Gramhart;
Videbæk

Jeanne Mathiesen
Aarhus C


Jørgen Andersen;
Vejle

Søren Thaulow
København S

Bo Severin Hansen
Frederikshavn

Henrik Christiansen
Hals

Joachim Dan Sørensen,
Brørup.

Jørgen Bo Madsen,
Lyngby

Morten Leth Jacobsen
Lystrup


Lars Petersen
Høng


Kim Kirersmeyer;
Sandved

Jesper L. H. Haffgaard
Hammel

Carl Agerbech Petersen
Humlebæk

Pia Udstad Frederiksen
Humlebæk


Kurt Munch
Esbjerg


Christian A. Bertram
København N


Jeppe Ellemand
Svendborg


Vibe Schourup-Kristensen
Schiffdorf, Tyskland


Jesper Pedersen
København V


Michael Jack Truelsen
Greve

Thomas Mortensen
Holbæk

Malene Elise Jepsen
København Ø

Anders Leon Jensen
Rønne

Jacob Schou
Hornbæk

Kenneth Duborg
Lundby

Tine Skovlund
Stenløse

Sylvester Middelboe
Stenløse

Michael Astrup
Varde

Peter Kristensen
Horsens

Anette Kistrup Thybo
Årslev

Johan Kistrup Thybo
Årslev

Bent Thybo
Årslev

Jesper Caroc
Vordingborg

Louise Sletting Hvilborg
Fredericia

Bo Møller Jensen
Aalborg Sv.

Peter Heesch
Fjenneslev

Richard Topsøe-Jensen
Søborg

Mette Mogensen
Lundby

Flemming Jensen
Kalvehave

Morten Aaby Smith
Odense NØ

Torben Smith
Ringe

Jeanette Strunch Nordahl
Regstrup


Mark Nordahl
Regstrup


John Schou
Valby

Martin Hanquist Madsen
Sønderborg

Steffen Mikael Hansen
Varde

Lars-Henrik Christensen
Hillerød

Per Lunen
Randers

René Strunch
Jyderup

Orhan Aslan
København S